Το θέμα του συνεδρίου ήταν «Αερολιμενικές εγκαταστάσεις: ένα σημαντικό case study- πραγματική πρόκληση για το F.M.» και ανάμεσα στα ζητήματα που αναλύθηκαν ήταν αυτά της διαχείρισης ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών, της διαχείριση ενέργειας και περιβαλλοντικών επιπτώσεων, των υπηρεσιών καθαρισμού εσωτερικού και περιβάλλοντος χώρου και της συντήρησης τοπίου.
Η ΕΥΡΩΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ήταν η μοναδική εταιρεία από τη Βόρεια Ελλάδα που συμμετείχε στο συνέδριο και μάλιστα με διπλή εκπροσώπηση, από τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της εταιρείας, Βασίλειο Βλάχο και την Υπεύθυνη Διαχείρισης Ποιότητας Μαρία Μαυρίδου.